wtorek, 7 kwietnia 2015

Teriantropia a religie

Wstęp

Od zarania, ludzie czuli potrzebę wiary. Pragnęli mieć nad sobą siły które będą nadawać rytm rzeczom dziejącym się w ich życiu, ale jednocześnie zachować wolną wolę i poczucie odpowiedzialności za swoje czyny. Z pomocą przyszły religie. Piszę 'przyszły' absolutnie nie z zamysłem: 'była taka potrzeba to się coś pokombinowało i wymyśliło' ale według różnych wierzeń, teorie i świadectwa były w odpowiedni sposób ludziom objawiane w miarę ich możliwości rozwoju i pojęcia otaczającego świata.
Wgłębiając się bardziej w duchowy aspekt teriantropii, można by wysnuwać wiele teorii co do jej pochodzenia, mechanizmów jakie nią kierują, czy nawet całej idei dotyczącej jej stworzenia przez wcześniej wspomniane siły "nadające rytm naszemu życiu", w skrócie Boga.
Przez różne religie różnie można interpretować Therian. Niektóre traktują to jako zabobon, niektóre podchodzą pozytywnie, a inne w ogóle się do tego nie odnoszą.

Islam

Islam jest zamkniętą i hermetyczną religią, która swoją atmosferą wręcz przykuwa swoich wyznawców do pewnych schematów życia, spostrzegania świata i toku myślenia. Z tego też powodu rozmawianie o tematach Teriantropii z przedstawicielem Islamu często niestety kończy się brakiem jakiegokolwiek zrozumienia.
Chcę też od razu zaznaczyć, że nie wykluczam, że pośród Muzułmanów nie ma Therian. Wręcz przeciwnie - są i to na pewno, jednak ze względu na ich wychowanie, kulturę i naciski religijno-społeczno-moralne, trudno im jest w jakikolwiek sposób odkryć swoją naturę.

Hinduizm

Hinduizm to ciekawa, charakterystyczna religia, posiadająca rozbudowaną odnogę życia pośmiertnego i duchowego. Ważna jest w niej duchowość jednostki, podróż przez wcielenia oraz istnienie piekła. W pewnej części podobna do Buddyzmu, który jednak daje większą swobodę w praktyce.
Hinduizm jest ograniczony terytorialnie, przez to wierni Therianie rzadko wiedzą kim są przez brak świadomości wyznawców.

Buddyzm

Często spotykamy się z opinią, że Buddysta to człowiek wolny, a sam Buddyzm to nie religia a raczej styl życia. W dużej mierze tak jest. Owszem, na świecie występują różne odłamy Buddyzmu - te bardziej i mniej ortodoksyjne. Jednak sama esencja, idea, zostaje taka sama.
Buddyzm wielu ateistów i sceptyków innych religii przyciąga swoją otwartością i jasnym, prostym podejściem do życia polegającym na ciągłym doskonaleniu. Istnieje odmiana Buddyzmu Otherkińskiego, do którego dołącza się wielu Therian - tym samym otrzymując pełną swobodę w traktowaniu swojej duszy i rozwoju duchowego.

Chrześcijaństwo

Zapewne wielu z Was czekało właśnie na nią - najpopularniejszą i najliczniejszą w członków, religię świata. Na samym początku chcę wyprowadzić Was z często pojawiającego się błędu. Otóż mówiąc o chrześcijaństwie szybko nasuwa się (przynajmniej w Polsce) Katolicyzm, jednak pisząc teraz ten tekst, mam na myśli większość religii chrześcijańskich, w tym np. Prawosławie.
Chrześcijaństwo w pewnym momencie - chcąc czy nie chcąc - stało się nie tylko religią ale też stylem życia,  nadającym kierunek naszym przekonaniom, dostarczającym nam pewnych rozważań i odpowiedzi na wiele pytań. Mimo wielu możliwych zastrzeżeń, religie chrześcijańskie są religiami bardzo otwartymi w porównaniu np. do Islamu czy innych religii ortodoksyjnych. Przez to, religia ta zostawia możliwość wyboru, i mimo otwarcie głoszonych przez Kościoły przekonań, ogólnie przyjęte jest posiadanie własnego zdania na pewne tematy, licząc się z "rozliczeniem z nich" w Dniu Ostatecznym.
Warto wspomnieć też o społecznościach Christian Therianthropy (dla zainteresowanych -> Google).

Zakończenie

Zawsze wiedziałem, że ktoś wymyślił i połączył dwa światy: fizyczny i duchowy, a piękno stworzenia nie może być przypadkowe. Nawet wtedy, gdy przebudziłem się duchowo i odkryłem, że jestem wilkiem - nie zwątpiłem. Jestem wierzącym katolikiem. Pomimo tego, co skrywam w sercu, przyznaję się do tego, bo nie mogę się mylić - jest nas za dużo, by było to jedynie niemożliwą imaginacją.
Nie wnikam też, jak by wytłumaczył to Kościół, ludzie, psycholodzy. Po prostu ufam.

Z tą myślą Was zostawiam. Szukajcie swojej drogi nie tylko w sobie (choć nie zaprzeczam, że to ważne) ale otwierajcie się na innych, komunikujcie się i wchodźcie "w ich buty" by próbować zobaczyć świat z wielu perspektyw. To ważne.

Therian

1 komentarz:

  1. Wśród Terian popularne są też religie neopogańskie (Wicca) i szamanizm

    OdpowiedzUsuń